MARKET REFERANS CNZ COIN DESTEK KAYIT OL GİRİŞ YAP
chevron_right Bitcoin Nedir? chevron_right Bitcoin Al Sat Nasıl Yapılır? chevron_right Bitcoin Nasıl Saklanır? chevron_right Bitcoin Transfer Nasıl Yapılır? chevron_right Bitcoin Fiyat ve Grafik Takip chevron_right Ethereum Nedir? chevron_right Ethereum Al Sat Nasıl Yapılır? chevron_right Ethereum Nasıl Saklanır? chevron_right Ethereum Transfer Nasıl Yapılır? chevron_right Ethereum Fiyat ve Grafik Takip chevron_right Ripple Nedir? chevron_right Ripple Al Sat Nasıl Yapılır? chevron_right Ripple Nasıl Saklanır? chevron_right Ripple Transfer Nasıl Yapılır? chevron_right Ripple Fiyat ve Grafik Takip chevron_right EOS Nedir? chevron_right EOS Al Sat Nasıl Yapılır? chevron_right EOS Nasıl Saklanır? chevron_right EOS Transfer Nasıl Yapılır? chevron_right EOS Fiyat ve Grafik Takip chevron_right NEO Nedir? chevron_right NEO Al Sat Nasıl Yapılır? chevron_right NEO Nasıl Saklanır? chevron_right NEO Transfer Nasıl Yapılır? chevron_right NEO Fiyat ve Grafik Takip chevron_right Hot Nedir? chevron_right Hot Al Sat Nasıl Yapılır? chevron_right Hot Nasıl Saklanır? chevron_right Hot Transfer Nasıl Yapılır? chevron_right Hot Fiyat ve Grafik Takip
Bitcoin {{isDump ? 'arrow_drop_down' : 'arrow_drop_up'}}{{changeRatio}} {{lastPrice}} TRY

BTC Fiyat Hesaplama

BTC SATIN AL

Bitcoin Al Sat Nasıl Yapılır?

Hemen Bitcoin Al Sat işlemi yapabilmek, Coinzo.com üzerinde 3 adımda bitcoin almak için aşağıdaki adımlar izlenmelidir;

1. Ücretsiz Üyelik Açmak; Kripto para almak için Coinzo.com üzerinde önce e-mail adresiniz ile saniyeler içerisinde ücretsiz hesap açmanız gerekmektedir. Sonrasında e-Devlet üzerinden alacağınız ikametgah barkod kodu ile hesabınızı doğrulamanız gerekmektedir.. Selfie çekmenize gerek kalmadan hesap doğrulama işleminizi gerçekleştiriniz. Türk Lirası yatımak ya da çekebilmek için hesabınızı doğrulamanız gerekmektedir. 

2. TL Yatırmak; Coinzo Yatır/Çek menüsünden TRY Yatır butonuna tıklayınız. Akbank, Ziraat Bankası, Papara seçeneklerinden birini seçerek tarafınıza verilen IBAN numarasına arzu ettiğiniz tutarı, açıklama kısmına CZ kodunu ekleyerek, gönderebilirsiniz. Yatırma işlemini doğru yapmanız halinde göndermiş olduğunuz tutar Coinzo’ya ulaşması ile birlikte bakiyenize yansıtılacaktır.

3. Bitcoin Almak; TRY tutarının Coinzo bakiyenize yansıtılması ardından Coinzo Market bölümüne gidiniz. Sol bölümden BTC’yi seçerek al-sat modülünden almaya/satmaya razı olduğunuz fiyat ve miktarı emir girerek işleminizi tamamlayabilirsiniz. 


Emir Defteri - Order Book Nedir ?

Bitcoin al sat işlemi yapabilmek için bitcoin almak isteyenlerle bitcoin satmak isteyenlerin razı oldukları fiyatları elekronik olarak kayıtlı tutulduğu deftere verilen isimdir. 

Borsalarda işlem yapan alıcılar ve satıcıların söz konusu kripto para için fiyat tekliflerinin yer aldığı elektronik listedir. Siyah çerçeve ile emir defteri belirtilmiştir.

Alıcıların almak istedikleri miktar için ödemeye razı oldukları fiyat ile satıcıların satmak istedikleri miktar için razı oldukları fiyat emir defteri üzerinde eşleştiğinde işlem gerçekleşmiş olur.


İlk Bitcoin Alım Emri Vermek

Coinzo.com’a e-mail hesabınız ile kaydınızı oldunuz, e-Devlet üzerinden aldığını ikametgah barkod kodu ve kimlik bilgileriniz ile hesabınızı doğruladığınızda Coinzo hesabınıza anında Türk Lirası gönderip Bitcoin Almaya hazırsınız demektir.

Gerekli adımları tamamladıktan sonra Coinzo hesabınızda satın almak istediğiniz bitcoin fiyatının tutarı kadar bakiyeniz olması halinde ilk bitcoin alımınızı yapabileceksiniz. Coinzo Market Sayfasında sol tarafta yer alan kripto para listesinde Bitcoin’i seçmeniz halinde bitcoin güncel fiyat ve bitcoin emir defteri karşınıza çıkacaktır. Yukarıdaki görselde mavi çerçeve içerisinde yer alan emir ver bölümünden almaya razı olduğunuz fiyatı ve miktarı girerek alım işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Coinzo Gelişmiş Mod ile alım/satım işlemlerinizi yaparken Limit, Market, Stop ve Stop-Limit emir tiplerini kullanabilirsiniz.


Limit Emir Örnek Nedir ?

Herhangi bir finansal varlığı alım-satımı için kullanılan standart emir tipdir. Bir örnekle açıklamak gerekirse ;

Son alış emri : 32,032.00 TL ( yeşiller )  olduğunu 

Son satış emri : 32,039.00 TL ( kırmızılar ) olduğunu varsayalım.

Alış yapmak istiyorsunuz. Son satış fiyatından limit emri girerseniz sistem son fiyatla eşleştirip alış işlemini emir tablosuna düşürmeden gerçekleştirir (taker fee ödersiniz). Eğer 32,039.00 TL altına bir alış emri girerseniz emir tablosunda uygun sıraya emriniz girilir. (maker fee ödersiniz). Ancak alış yaparken son satış emrinden (32,039.00 TL ) daha yüksek fiyata alım emri girilemez;  örneğin 33,000.00 TL dan alım emri girildiği taktirde otomatik 32,039.00 TL den alım gerçekleşir.

Satış işlemi için aynı şeyler geçerli. Son alış emri altına satış emir girildiğinde, son alış emrinden satış işlemi gerçekleşecektir. Örnekle açıklamak gerekirse; emir defterinde en üst sırada yer alan alım emri 32,032.00 TL 'nin altında 32,000.00 TL den satış emri girilmesi taktirde satış 32,032.00 TL'den gerçekleşecektir. Daha anlamlı bir örnek vermek gerekirse, eğer 1.00 TL ye satış emri verildiği taktirde bile sistem 32,032.00 TL 'den satış işlemi gerçekleştirecektir.


Stop Emir Nedir ?

Satış işlemi yapılacağı sırada mevcut örneğimize göre; fiyat 31,000.00 TL düşerse satma emri verilsin. Bu işlem eğer limit ile yapılırsa emir tablosundaki ilk sırada yer alan alım emri olan 32,032.00 TL'den otomatik satış gerçekleşecektir. Alım isteğine uygun işlem gerçekleşmemiş olacaktır. Stop emri girilirse emir tablosunda ki en üst sırada yer alan fiyat 31,000.00 TL'ye geldiğinde sistem tetiklenir ve ilk alış emrinden satar. Böylece " eğer 31,000.00 TL'ye düşerse sat" isteği gerçekleşmiş olacaktır.

Alış işlemi için " Eğer fiyat 33,000.00 TL'ye yükselirse alım yap" isteğini gerçekleştirmek için 33,000.00 TL'ye stop emri girmek gerekmektedir.


Stop-Limit İşlemi Nedir ?

Stop emrine benzer çalışır. Hem limit, hem stop değeri girilmesi gerekmektedir.

!! Alış yaparken → limit, stop değerinden büyük olmalıdır.

!! Satış yaparken → limit, stop değerinden küçük olmalıdır.

Alış yaparken ; Fiyatın 33,000.00 TL'yi geçmesi halinde alım işlemi yapılmak istendiği varsayalım. Son fiyatın 33,000.00 TL'ye değmesi veya geçmesi halinde alım işlemi yapmak için ; stop fiyatı 33,000.00 TL, limit fiyatı 33,500.00 TL olarak belirlendiği taktirde stop-limit işlemi son fiyat 33,500.00 TL olana dek 33,500.00 TL ye kadar alım gerçekleşecektir.

Satış yaparken ; Fiyatın 30,000.00 TL ye gelmesi durumunda satış yapılmak istendiğini varsayalım. İşlemi gerçekleştirmek için ; Stop fiyat 30,000.00 TL, Limit Fiyat 29,500.00 TL belirlemek gerekecektir. Fiyat 30,000.00 TL'ye geldiği anda 29,500.00 TL'ye aşağı yönde geçene kadar satış gerçekleşecektir.


Market Emri Nedir ? 

Alış-satış fiyatı girmeden son piyasa fiyatından emir verilen miktar kadar alış-satış yapılmasına imkan verir. 

Örneğimizde ki fiyatlarda

Market alış emri girildiği takdirde son satış emri olan 31,000.00 TL den itibaren alış emrinde belirtilen miktar bitene kadar alış gerçekleşecektir.

Market satış emri girildiği takdirde son alış emri olan 31,000.00 TL den itibaren satış emrinde belirtilen miktar bitene kadar satış gerçekleşecektir.


Devre Kesici Nedir ?

Devre kesici kullanıcıları market emrinde gerçekleşebilecek aşırı fiyat farklarından koruyan Coinzo Fiyat Korumasıdır.

Özellikle acemi olan kullanıcıların market emirleri sırasında oluşabilecek fiyat farklarından korumak adına koyduğumuz kural gereği piyasa fiyatının %5 yukarısından veya altından gerçekleşmesi gereken emirler devre kesicinin çalışması nedeniyle otomatik olarak iptal edilir.


Kısmi Emir Gerçekleşmesi Nedir ?

Bitcoin Alım ya da satım yapmak için emir defterine girilen emirlerin bazen tamamı gerçekleşmeyebilir. Örneğin emir defterine 1 BTC’lik satış emri girilir; ancak sadece 0,75 BTC satılmıştır. Kalan 0,25 BTC emir defterinde açık kalmaya devam eder. Sonuç olarak emrin 0,75 BTC’lik kısmı kısmi olarak gerçekleşmiştir.